DVT Tarihi

Yüzyıllar içerisinde savaş sanatımızın gelişimi hakkında pek çok hikaye ve efsaneler oluşturulmuştur. Burada en iyi bilinene yer veriyoruz.

 

DVT kökenleri yaklaşık 250 yıl önce Çin'den kaynaklanmaktadır. O zamanlar Çin’de sürekli olarak savaş vardı. Mültecilere ve özellikle kadınlara karşı suçlar günlük rutin, alışılmıştı ve sıradandı.

 

Shaolin rahibesi “Ng Mui” bu savaş sanatını geliştirdi ve ilk öğrencisinden sonra Yim VingTshun (güzel bahar) olarak adlandırdı. Yim VingTshun sürekli azılı çeteler tarafından rahatsız eiliyordu. Kıza yardım etmek için, RahibeNgMuiyenidövüş sanatını öğretmeye karar verdi. Sonunda,ona sıkıntı verenleri yendi. Bu savaş sanatı hakkındaki bilgiler özenle korunuyordu. Yalnızca aile üyeleri ya da yakın arkadaşlara aktarılıyordu. 2 dünya savaşı sırasında Çinliler için durum katlanılamaz hale geldi ve Hongkong’a kaçtılar.

 

Kaçaklar arasında grand master Yip Man efsane idi. Hayatını kazanmak için VingTshun öğretti. Öğrencilerinden biri Kung-Fu filmleriyle ünlenen Bruce Lee idi. Son öğrencisi  GGM Leung Ting, bugün dünya baş antrenörüdür.

 

1970’lerin başlarında, GGM K. R. Kernspecht ile, bu savaş sanatı Almanya’ya girdi ve WingTsun (WT) olarak yayıldı.  Aynı zamanda, Sifu Tassos 20 yıldan uzun bir süre GGM K. R. Kernspecht’in öğrencisiydi.

 

 

Neden Wing Chun, Ving Chun, Wing Tsun Ving Tsun ve Ving Tshun gibi farklı yazımlar var?

GGM Yip Man’in ölümünden sonra, bazı öğrecileri eğitmenliğe başladı. Bu sebepleöğreten herkesin farklı bir yorumu oldu ve birbirinden ayırt edilmesi için farklı yazımlar ortaya çıktı.

                                                                                                                                                                                 

 

Sifu Tassos; diğer stillerle karışmasını önlemek, ve elbette DVT programının rakipsiz “dinamiğini” vurgulamak için bilinçli olarak  Dynamic VingTshun ismini seçmiş bulunmaktadır.

 

DVT Temel Prensipleri ve Amaçları

 

DVT Temel Prensipleri ve Enerji Kuralları

1. Yol açıksa ilerle!

2. Yol kapalı ise yapışık kal !

3. Rakibin daha güçlü ise yol ver !

4. Rakip geri çekilirse takip et !

 

1. Kendi direncinizi serbest bırakın !

2. Kendinizi rakibinizin gücünden serbest bırakın !

3. Rakibinizin gücünü ona karşı kullanın !

4. Rakibinizin uyguladığı kuvvete kendi gücünüzü ekleyin !

 

Çabuk ve Kolay Savunma

Dynamic VingTshun ile ilgili olarak, çoğu kişi kendilerini en etkili şekilde nasıl savunacağını çabuk bir şekilde öğrenmek ister. Ancak bir süre için savaş sanatları ile uğraşan herkes diğer arazileri keşfedecektir. Henüz bilmediğiniz daha başka kişisel özelliklerinizi bulacaksınız.

 

Neler Yapabileceğinizi Öğrenin

DVT eğitim reflekslerimizi ve uzun süredir unutulmuş içgüdüleri öğretiyor. Çoğu hayatta kalmak için gerekli olan çeşitli kabiliyetler sosyalleşme ve toplumsal kültür ile arka plana itilir. Burada kast ettiğimiz kaçış, saldırıvehayatta kalma içgüdülerine genetik yatkınlık.

 

Ne değişti?

Dynamic VingTshun ile uğraşıyorsanız, başka bir adı olan ve bu savaş sanatının farklı bir yorumunu öğreten derneklerinin olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.

 

Dynamic VingTshun (DVT), 1970’lerde GGM Leung Ting ve GM Keith R. Kernsprecht tarafından Avrupa’ya getirilen WingTsun’un kapsamlı bir  evrimleşmesidir. Sifu Tassos 20 yıldan fazla bir süre boyunca GM Kernspecht’ in doğrudan öğrencisi olmuştur.

 

DVT yeni dinamik ve patlayıcı bir programları içerir. Başından itibaren öğrenciler çok hızlı ve etkili bir şekilde kendilerini savunmalarını öğrenir. Ayrıca, yeni başlayanlar için olan teknikler çok karışık değildir ancak görüş oluşturmak için çerçevedir. Bu görüşün anlamı korku ve stres durumlarında sezgiyle uygulanmasıdır. Programlar adım adım ve kombine olarak öğrenilir.

 

“Yavaşça ilerlemekten korkma, yalnızca durmaktan kork.” (Çin atasözü)

 

Yalnızca dengede olan kişi, değişmek için, kendini geliştirebilir.

 

 

Daha basit ve etkili DVT programları oluşturmak amacıyla, Dai-Sifu Tassos tarafından programlar sürekli geliştirilip ve optimize edilmektedir.